Parafia Rzymskokatolicka
pw. św. Józefa Robotnika w Zawiści

  • Kościół parafialny

  • Kościół filialny

  • Kościół parafialny

  • Ołtarz kościoła filialnego

Gazetka parafialna

Porządek nabożeństw i ogłoszenia

Kościół NA ŻYWO

Obraz z kamery wewnątrz świątyni

Proboszczowie Parafii


Ksiądz Wilhelm Schampera (1927 – 1937)

Urodził się 3 stycznia 1894 roku w Gogolinie. Wyświęcony na kapłana 23 kwietnia 1922 roku we Wrocławiu. W latach 1927 – 1929 był administratorem, a od 1 stycznia 1930 proboszczem w Zawiści. Od 3 maja 1937 roku aż do śmierci był proboszczem parafii pw. Nawiedzenia NMP w Łowkowicach. Odznaczony tytułem dziekana honorowego. Pochowany przy kościele w Łowkowicach.

Ksiądz Alojzy Stanossek (1937 – 1938)

Zachowało się niewiele informacji na jego temat. Urodził się 21 czerwca 1982 roku. Wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1917 roku został proboszczem w Zawiści w 1937 roku i był nim zaledwie przez rok. Zmarł na białaczkę 18 października 1938 roku. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Zawiści.

Ksiądz Wilhelm Skowronek (1938 – 1964)

Urodził się 17 grudnia 1898 roku w Wodzisławiu. Wyświęcony na kapłana 15 lutego 1925 roku we Wrocławiu. Ustanowiony proboszczem w Zawiści 25 października 1938 roku. Odznaczony 17 października 1953 tytułem dziekana honorowego. Zmarł 16 listopada 1964 roku. Pochowany przy kościele parafialnym w Zawiści.

Ksiądz Alojzy Joszke (1964 – 1989)

Urodził się 21 czerwca 1932 roku w Rudzie Śląskiej - Orzegów. Wyświęcony na kapłana 21 maja 1959 roku w Opolu. Ustanowiony 6 grudnia 1962 roku wikariuszem w Zawiści, zaś po śmierci proboszcza Wilhelma Skowronka (16.11.1964 r.) dnia 9 grudnia 1964 roku został mianowany administratorem a następnie proboszczem w Zawiści. W roku 1989 opuścił parafię i wyjechał do Niemiec, gdzie pozostał do śmierci. Zmarł 28 grudnia 2013 roku w Altöting i tam został pochowany.

Ksiądz Joachim Bomba (1989 – 2005)

Urodził się 1 sierpnia 1955 roku w Gogolinie. Wyświęcony na kapłana 16 maja 1982 roku w Opolu. Ustanowiony proboszczem w Zawiści 26 sierpnia1989 roku. W latach 1992-1995 pełnił funkcje wicedziekana dekanatu zagwiździańskiego. Obecnie jest proboszczem Parafii pw. Świętej Rodziny w Zawadzkiem.

Ksiądz Jerzy Tomeczek (2005 – 2015)

Urodził się 4 września 1961 roku w Krępnej w parafii Jasiona. Wyświęcony na kapłana 20 czerwca 1987 roku w Opolu. Ustanowiony proboszczem 16 sierpnia 1995 roku. W latach 2006-2010 pełnił funkcję wicedziekana a od roku 2010 jest dziekanem dekanatu zagwiździańskiego i członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej w Opolu.

Ksiądz Wiesław Mróz (2015 - nadal)

Urodził się 4 listopada 1976 roku w Nowym Sączu. Do sierpnia 1988 roku mieszkał w Starym Sączu, a od września tego roku w Wojnowicach koło Raciborza. Wyświęcony na kapłana 18 maja 2002 roku w Opolu. Ustanowiony proboszczem 25 sierpnia 2015 roku.