Konsekracja ołtarza i poświęcenie kościoła

Uwieńczeniem wszystkich starań i prac wykonanych przy kościele w Szumie była uroczystość konsekracyjna, która odbyła się 10 sierpnia 2014 roku, a której przewodniczył ordynariusz opolski, ks. bp Andrzej Czaja. Uroczystość poprzedziło duchowe przygotowanie, które prowadził o. Justyn OFM. Mszę konsekracyjną przy licznym udziale parafian z Szumu, Zawiści i okolicznych miejscowości, koncelebrowali razem z księdzem biskupem: proboszcz parafii ks. Jerzy Tomeczek, poprzedni proboszcz ks. Joachim Bomba, o. Justyn OFM i proboszcz z Bogacicy ks. Piotr Gołąbek. Na uroczystości przybyli kapłani dekanatu zagwiździańskiego oraz ks. Józef Urban i ks. Tadeusz Oślizło; grała orkiestra z parafii Rozwadza. W ołtarzu umieszczono relikwie Świętych Pierwszych Męczenników Rzymskich. Na zakończenie dokument konsekracyjny kościoła podpisali oprócz księdza biskupa i proboszcza parafii, przedstawiciele wioski: Robert Kołodziej, Hubert Olejnik i Regina Schudok.

Po zakończonych uroczystościach, w sali wiejskiej odbyło się przyjęcie dla zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele firm i osoby szczególnie zaangażowane w remont kościoła oraz mieszkańcy Szumu, którzy wcześniej wyrazili chęć udziału w przyjęciu.