MASECZKI w kościele

Od dnia 16 kwietnia (czwartek) będzie obowiązywać zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Powyższy zapis oraz jego interpretacja, będąca m.in. wynikiem konsultacji Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski z Ministerstwem Zdrowia, pozwala wyciągnąć następujące wnioski:
1.    Wierni gromadzący się w kościołach na liturgii i poza nią (np. w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu) są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa. Wiernych należy pouczyć o tym obowiązku przed liturgią. Twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii św. w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski.
2.    Ten sam obowiązek (zasłaniania ust i nosa) dotyczy osób posługujących (ministrantów, lektorów), którzy znajdują się podczas liturgii w prezbiterium. Należy zwrócić na to szczególną uwagę podczas liturgii transmitowanych w Internecie. Transmisja bowiem pozwoli łatwo zweryfikować stosowanie się bądź nie do tego obowiązku.
3.    Z obowiązku zasłonięcia ust i nosa w czasie liturgii zwolniony jest tylko celebrans/celebransi ją sprawujący (podczas jej trwania). Zwolnienie to nie obowiązuje duchownego udającego się do kościoła bądź wracającego z niego, korzystającego w tym czasie z przestrzeni publicznej (drogi, chodnika, placu kościelnego).
4.    Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy także duchownego podczas przyjmowania interesantów w kancelarii parafialnej bądź zakrystii.
5.    Dla bezpieczeństwa należy też korzystać z maseczek podczas sprawowania sakramentu pokuty, mimo że jest on czynnością liturgiczną (przy zachowaniu innych zasad higieny wskazanych w Dekrecie Biskupa Opolskiego z 24 marca br.).